2019 03 07

Sveiko maisto valgiaraštis: ko pirmiausia teks atsisakyti?

Nusprendus valgyti sveikiau, teks susipažinti su daugybe naujų taisyklių ir mitybos subtilybių – jei iki šiol savęs neribojote, tikėtina, kad turėsite gerokai pakoreguoti savo valgiaraštį. Tikslus meniu priklausys nuo Jūsų asmeninių tikslų, tačiau tam tikri produktai niekuomet nebus įtraukti į sveikos mitybos planus – apie juos šį kartą ir pakalbėsime.



Saldumynai

Liūdna žinia smaližiams – praktiškai visi Jūsų mėgstami saldumynai, tokie kaip tortai, pyragai, guminukai ar net ledai yra kupini pridėtinio cukraus, kuris nėra nei sveikas, nei naudingas. Tačiau tai nereiškia, kad privalote pamiršti saldėsių skonį: šiuos gardėsius puikiai atstos saldesni vaisiai ar Jūsų pačių pagaminti sveikuoliški pyragai. Sveika mityba gali būti labai gardi – tereikia nepatingėti šiek tiek paeksperimentuoti!



Greitasis maistas

Tokie patiekalai dažniausiai būna sudaryti iš daug kalorijų, tačiau mažai maistinės vertės turinčių produktų – jų kaina nėra didelė, bet ir naudos juose nedaug. Tad jeigu pasiryžote valgyti sveikai, turėtumėte pamiršti picas, mėsainius, hot-dog‘us bei visus kitus greitojo maisto „šedevrus“: jei dažniau gaminsite namuose, nesunkiai surasite jiems sveikesnių alternatyvų.



Perdirbti gaminiai

Tai ypač aktualu kalbant apie mėsą, kuri neperdirbta yra sveika ir maistinga, tačiau jei atkreipsime dėmesį į perdirbtus jos produktus, tokius kaip dešros ar dešrelės, išvysime daugybę nieko gero nežadančių ar netgi sveikatai kenksmingų ingredientų. Tą patį galima pasakyti ir apie sūrį ar kitus perdirbtus produktus: kuo jų dienos racione bus mažiau, tuo geresnė bus Jūsų savijauta. Rinkitės grynus produktus ir šeimininkaukite patys – tuo ir paremta teisinga mityba!



Patiekalai iš „baltų“ miltų

Teigiama, kad kuo baltesnė yra miltų spalva, tuo mažiau naudos jie turi mūsų organizmui, todėl bene dažniausiai rekomenduojama atsisakyti kvietinių miltų ir iš jų ruošiamų patiekalų. Tačiau šiuo atveju tikrai surasite ne vieną dėmesio vertą alternatyvą: jei mėgstate miltinius patiekalus, vietoj kviečių naudokite avižas, grikius ar bent jau rinkitės gerokai sveikesnius pilno grūdo miltus.



Riebūs maisto pagardai

Jei salotas gardinate dideliais majonezo kiekiais, o ant sumuštinio tepate storą sluoksnį margarino, vargu, ar tokia mityba galėtų būti vadinama sveika. Majonezas Jums suteiks daug riebių, visiškai nereikalingų kalorijų, o margarinas pridės skeptiškai vertinamų transriebalų. Tad verčiau paieškoti natūralesnių pagardų ar net visiškai jų atsisakyti – juk maistas gali būti skanus ir be riebaus padažo!



Saldūs gėrimai

Nesuklysime pasakę, jog tai bene geriausiai užsimaskavusi kalorijų bomba, neturinti nieko bendro su sveika ir subalansuota mityba. Išgėrę pasaldintų sulčių ar gaiviųjų gėrimų gauname pakankamai didelį kalorijų kiekį, tačiau nesijaučiame sotesni, todėl pasirūpiname ir papildomais užkandžiais – tokie įpročiai galiausiai atsispindi priaugtuose kilogramuose. Tą patį galima pasakyti ir apie kavos gėrimus: jei juodos kavos puodelis yra puikus pasirinkimas, bet kokie pagardai šiam gėrimui suteikia tuščių ir Jums visiškai nereikalingų kalorijų. Geriausia, jei gersite vandenį, arbatą ir kartais neatsisakysite juodos kavos – šie gėrimai tikrai nesikirs su naujais, sveikesniais Jūsų įpročiais!

Šie mitybos patarimai padės lengviau susidaryti savo valgiaraštį, tačiau iš esmės turėtumėte vengti pernelyg saldžių, riebių ar sūrių maisto produktų. Žinoma, kaip ir visose kitose gyvenimo srityse, taip ir šiuo atveju rekomenduojama palaikyti balansą – keli nuklydimai didelės įtakos Jūsų savijautai nepadarys, tačiau svarbu, jog tai netaptų kasdienybe.

Nedvejok, prisijunk prie mūsų ir išbandyk!

Registracija į treniruotes