2019 03 08

Gerieji ir blogieji riebalai: ką apie juos reikia žinoti?

Vis dar vyrauja nuomonė, kad nusprendus maitintis sveikiau, pirmiausia iš savo raciono teks išbraukti riebalus. Tačiau galiausiai tai tampa viena iš priežasčių, kodėl taip ir nepavyksta pasiekti trokštamų rezultatų – viskas tik dėl to, jog iš tiesų riebalai yra būtini mūsų organizmui, tereikia žinoti, kaip juos atsirinkti. Šios maistinės medžiagos skirstomos į gerąsias ir blogąsias: ką apie šias grupes reikia žinoti?



Gerieji riebalai

Tai riebalų rūšis, kurią drąsiai galite (ir netgi privalote) įtraukti į savo meniu – ypač tuomet, jei Jūsų tikslas yra subalansuota mityba. Pravartu žinoti, jog šiam riebalų tipui priskiriamos dar dvi riebalų rūšys:

Polinesotieji

Tai įvairios žuvys (lašiša, silkė, upėtakis ir t.t.), linų sėmenys, graikiški riešutai, sėklos, augaliniai aliejai – kitaip tariant, omega-3 ir omega-6 rūgščių šaltiniai. Šių produktų vartojimas užtikrina sklandų širdies ir smegenų darbą bei ląstelių augimą. Reikia atkreipti dėmesį, jog šie riebalai patys mūsų organizme nesigamina, todėl Jūs turite pasirūpinti, kad pakankamą jų kiekį gautumėte valgio metu.

Mononesotieji

Tai avokadas, augaliniai aliejai, įvairūs riešutai (migdolai, žemės riešutai ir t.t.), bei iš jų ruošiamas sviestas. Šių produktų vartojimas normalizuoja cholesterolį ir padidina tikimybę, jog išvengsite problemų dėl širdies ar kraujagyslių. Todėl visi, besidomintys sveika mityba, stengiasi „įdėti“ šiuos riebalus į savo lėkštę. Tiesa, šios maistinės medžiagos yra pakankamai kaloringos, todėl persistengti nereikėtų, tačiau saikingas jų valgymas tikrai turės daug naudos Jūsų organizmui.



Blogieji riebalai

Kaip jau galima suprasti iš pavadinimo, šie riebalai negali pasiūlyti mums nieko gero (greičiau priešingai), todėl jų pravartu atsisakyti. Tačiau jie taip pat yra skirstomi į kelias rūšis, nuo kurių priklauso ir šių maistinių medžiagų ypatybės.

Transriebalai

Tikrai neperdėsime, jei pasakysime, jog ši riebalų rūšis absoliučiai neturi naudos – jei nesinori pasidaryti ir papildomos žalos, geriau jų vengti. Ne kartą nustatyta, jog šie riebalai skatina „blogojo“ cholesterolio atsiradimą ir ženkliai prisideda prie širdies ligų bei diabeto išsivystymo. Tad jeigu nusprendėte gyventi sveikiau, iš savo valgiaraščio turėtumėte išbraukti įvairius keptus maisto produktus (bulvytes, spurgas, greito maisto patiekalus), saldžius kepinius ir apdorotus užkandžius. Jūsų savijauta dėl to bus tik geresnė!

Sotieji riebalai

Ši riebalų rūšis ne tokia pavojinga, tačiau jei neribodami savęs valgysite šiuos produktus, laukia tokios pačios pasekmės kaip ir vartojant aukščiau aptartus riebalus. Jei norisi to išvengti, saikingai į savo racioną įtraukite riebią mėsą, jos ar pieno produktus bei tropinius aliejus – mažas jų kiekis žalos nepadarys, todėl svarbiausia nepersistengti.

Išmokę atskirti geruosius riebalus nuo blogųjų, kur kas lengviau atsirinksite, kas iš tiesų yra naudinga Jūsų organizmui – taip pagerės ir savijauta, ir asmeniniai rezultatai!

Nedvejok, prisijunk prie mūsų ir išbandyk!

Registracija į treniruotes